Valmieras drāmas teātris

Valmieras drāmas teātris

Valmierā, ļoti gleznainā vietā, atrodas Valmieras Drāmas teātris. Jau, kopš pašas tā dibināšanas, teātris ir ļoti svarīgs ne tikai Valmieras iedzīvotājiem, bet arī visiem teātra cienītājiem no visas valsts. Patiešām, Valmieras Drāmas teātris ir spējīgs izsaukt milzīgu sajūsmu, tāpēc, ka ir spējis ļoti augstā līmenī pacelt gan kvalitāti, gan radošo pieeju. Daudzi Latvijas iedzīvotāji, ir gatavi mērot 100 un pat vairāk kilometrus, lai apmeklētu Valmieras Drāmas teātra izrādes. Tas ir liels rādītājs tam, ka teātris tik tiešām atrodas ļoti augstā līmenī.

Šis teātris, patiešām, ir vienīgais profesionālais drāmas teātris visā Vidzemē, tāpēc tam ir vēl lielāka reģionālā nozīme, tāpēc, ka mazo, Latvijas pilsētu iedzīvotājiem, ne vienmēr ir iespēja doties uz izrādi, uz Rīgu. Bet Valmiera, un tās iedzīvotāji var būt lepni par to, ka Rīgas iedzīvotāji, paši ir gatavi doties uz Valmieru, uz teātra izrādēm.

Valmieras dramatiskajam teātrim ir diezgan sena vēsture. Tās pirmsākumi meklējami jau 1919. gadā, kad blakus Svētā Sīmaņa baznīcai tika uzbūvēts Latvijas Biedrības Nams, kurā atradās gan zāle, gan skatuve, kura bija paredzēta dažādām izrādēm. Bet, 1923. gadu ir pieņemts uzskatīt par precīzāku teātra dzimšanas gadu. pēc Otrā pasaules kara teātri nosauca par Leona Paegles Valsts Valmieras drāmas teātri.

Vērojot teātri no malas, visu šo gadu garumā, varam pamanīt, ka dažādos laika periodos, tam ir bijusi dažāda vadība, tam ir bijuši dažādi nosaukumi, tas ir iestudējis dažāda satura uzvedumus, kreatīvie teātra vadītāji ieviesa jaunas koncepcijas un idejas, bet neskatoties uz visām šīm pārmaiņā, teātris ir bijis spējīgs saglabāt un izcelties ar savu nevainojamo kvalitāti un profesionālismu.

Katru gadu Valmieras drāmas teātris saņem labākās balvas, tāpēc nešaubieties, šis teātris ir lielisks piemērs tam, ka lielā un izcilā māksla ir spējīga dzīvot un attīstīties ne tikai valsts kultūras centrā Rīgā, bet arī aiz tās robežām. Šobrīd teātrī ir pieejamas trīs skatuves un kafejnīca. Teātris piedāvā arī ekskursijas teātra aizkulišu pasaulē. Tā ir vienreizēja iespēja apskatīties kā tur izskatās, tāpēc, ka šo jautājumu mēs sev esam uzdevuši ne vienu reizi vien. Droši vien, ka lielu iespaidu, uz mums ir atstājis kinofilmās redzētais, jo tur aizkulišu pasaule ir attēlota kā noslēpumaina, savu dzīvi dzīvojoša pasaule.

Jums būs iespēja ne tikai apceļot teātra aizkulises, bet arī satikties ar saviem iemīļotajiem aktieriem: Antu Aizupi, Ingu Apini, Aigaru Apini, Astru Baumani, Rutu Birgeri, Māri Bezmeru, Ligitu Dēvicu, Regīnu Devīti, Daci Eversu, Kārli Freimani, Ievu Džindžu, Rūtu Dišleri, Rihardu Jakovļevu, Ināru Ieviņu, Eduardu Johansonu, Janusu Johansonu, Terēzi Lasmani, Ingus Kniploku, Vizmu Kalmi, Leldi kalēju, Mārtiņu Liepu, Ilzi Lieckalniņu, Juri Laiviņu, Tālivaldi Lasmani, Māru Menniku, Agri Māsēnu, Mārtiņu Meieru, Ivo Martinsonu, Oskaru Morozovu, Arnoldu Osi, Kārli Neimani, Inesi Pudžu, Ilzi Pukinsku, Annu Putniņu, Skaidrīti Putniņu, Ievu Puķi, Inesi Ramuti, Ģirtu Rāviņu, Krišjāni Salmiņu, Rihardu Rudāku, Baibu Valanti, Imantu Stradu, Ivaru vanagu, Elīnu Vāni, Māru Vīganti un Aigaru Vilimu.

Valmieras drāmas teātris ir iestudējis ļoti daudz, dažāda satura izrāžu: “Smaržo sēnes”, “Nāves deja”, “Rudenīgais blūzs”, “Celtnieks Sūlness”, “Kāpēc es nogalināju sievu” u. d. c.