Valmieras drāmas teātris

Valmieras drāmas teātris

Valmierā, ļoti gleznainā vietā, atrodas Valmieras Drāmas teātris. Jau, kopš pašas tā dibināšanas, teātris ir ļoti svarīgs ne tikai Valmieras iedzīvotājiem, bet arī visiem teātra cienītājiem no visas valsts. Patiešām, Valmieras Drāmas teātris ir spējīgs izsaukt milzīgu sajūsmu, tāpēc, ka ir spējis ļoti augstā līmenī pacelt gan kvalitāti, gan radošo pieeju. Daudzi Latvijas iedzīvotāji, ir gatavi mērot 100 un pat vairāk kilometrus, lai apmeklētu Valmieras Drāmas teātra izrādes. Tas ir liels rādītājs tam, ka teātris tik tiešām atrodas ļoti augstā līmenī.

Šis teātris, patiešām, ir vienīgais profesionālais drāmas teātris visā Vidzemē, tāpēc tam ir vēl lielāka reģionālā nozīme, tāpēc, ka mazo, Latvijas pilsētu iedzīvotājiem, ne vienmēr ir iespēja doties uz izrādi, uz Rīgu. Bet Valmiera, un tās iedzīvotāji var būt lepni par to, ka Rīgas iedzīvotāji, paši ir gatavi doties uz Valmieru, uz teātra izrādēm.

Valmieras dramatiskajam teātrim ir diezgan sena vēsture. Tās pirmsākumi meklējami jau 1919. gadā, kad blakus Svētā Sīmaņa baznīcai tika uzbūvēts Latvijas Biedrības Nams, kurā atradās gan zāle, gan skatuve, kura bija paredzēta dažādām izrādēm. Bet, 1923. gadu ir pieņemts uzskatīt par precīzāku teātra dzimšanas gadu. pēc Otrā pasaules kara teātri nosauca par Leona Paegles Valsts Valmieras drāmas teātri.

Vērojot teātri no malas, visu šo gadu garumā, varam pamanīt, ka dažādos laika periodos, tam ir bijusi dažāda vadība, tam ir bijuši dažādi nosaukumi, tas ir iestudējis dažāda satura uzvedumus, kreatīvie teātra vadītāji ieviesa jaunas koncepcijas un idejas, bet neskatoties uz visām šīm pārmaiņā, teātris ir bijis spējīgs saglabāt un izcelties ar savu nevainojamo kvalitāti un profesionālismu.

Katru gadu Valmieras drāmas teātris saņem labākās balvas, tāpēc nešaubieties, šis teātris ir lielisks piemērs tam, ka lielā un izcilā māksla ir spējīga dzīvot un attīstīties ne tikai valsts kultūras centrā Rīgā, bet arī aiz tās robežām. Šobrīd teātrī ir pieejamas trīs skatuves un kafejnīca. Teātris piedāvā arī ekskursijas teātra aizkulišu pasaulē. Tā ir vienreizēja iespēja apskatīties kā tur izskatās, tāpēc, ka šo jautājumu mēs sev esam uzdevuši ne vienu reizi vien. Droši vien, ka lielu iespaidu, uz mums ir atstājis kinofilmās redzētais, jo tur aizkulišu pasaule ir attēlota kā noslēpumaina, savu dzīvi dzīvojoša pasaule.

Jums būs iespēja ne tikai apceļot teātra aizkulises, bet arī satikties ar saviem iemīļotajiem aktieriem: Antu Aizupi, Ingu Apini, Aigaru Apini, Astru Baumani, Rutu Birgeri, Māri Bezmeru, Ligitu Dēvicu, Regīnu Devīti, Daci Eversu, Kārli Freimani, Ievu Džindžu, Rūtu Dišleri, Rihardu Jakovļevu, Ināru Ieviņu, Eduardu Johansonu, Janusu Johansonu, Terēzi Lasmani, Ingus Kniploku, Vizmu Kalmi, Leldi kalēju, Mārtiņu Liepu, Ilzi Lieckalniņu, Juri Laiviņu, Tālivaldi Lasmani, Māru Menniku, Agri Māsēnu, Mārtiņu Meieru, Ivo Martinsonu, Oskaru Morozovu, Arnoldu Osi, Kārli Neimani, Inesi Pudžu, Ilzi Pukinsku, Annu Putniņu, Skaidrīti Putniņu, Ievu Puķi, Inesi Ramuti, Ģirtu Rāviņu, Krišjāni Salmiņu, Rihardu Rudāku, Baibu Valanti, Imantu Stradu, Ivaru vanagu, Elīnu Vāni, Māru Vīganti un Aigaru Vilimu.

Valmieras drāmas teātris ir iestudējis ļoti daudz, dažāda satura izrāžu: “Smaržo sēnes”, “Nāves deja”, “Rudenīgais blūzs”, “Celtnieks Sūlness”, “Kāpēc es nogalināju sievu” u. d. c.

Ievērojamākās vietas Valmierā

Ievērojamākās vietas Valmierā

Valmiera ir viena no ievērojamākajām, Valmieras rajona pilsētām. Pilsētā dzīvo aptuveni 28 tūkstoši cilvēku. Attālums no Valmieras līdz galvaspilsētai Rīgai ir aptuveni simts kilometru. Pilsētas nosaukums Valmiera nozīmē “vieta, kur valda klusums”.

Pirmo reizi Valmieras vārds tiek minēts XIII. gadsimta hronikās. Bet arheoloģiskie izrakumu rezultāti liecina, ka šeit dzīvoja cilvēki jau no pašas mūsu ēras sākuma. Šis rajons piederēja Tālavai, kurā saimniekoja latgaļi.

Kopš 1283. gada Valmiera kļūst par pilsētu. Šajā laikā Villekins fon Endorps sāk pirmo akmens pils celtniecību. Akmeņi tika vākti arī no pagānu dievnamu kulta vietām. Vēl līdz šodienai eksistē leģenda, ka pils celtniecībai tika izmantoti Beverīnas – vietējo mežu glabātājas, akmeņi. Beverīna valdīja pār šo rajonu un viņas pilsēta atradās tieši tajā vietā, kur tagad atrodas Valmiera.

XIV. gadsimtā Valmiera kļūst par Hanzas savienības locekli. Pilsētas novietojums ir ļoti veiksmīgs, jo tas atrodas tieši tirdzniecības ceļā uz Krieviju un tālāk uz Austrumiem. Valmiera, tajā laikā kļūst par svarīgu tirdzniecības centru. Pilsēta, šajā laikā ir vistipiskākā viduslaiku apmetne, kura ir apjozta ar akmens sienu.

1560. gadā cara Ivana Bargā armija ielenc Valmieru, laupa un iznīcina apmetni, bet pašu pilsētu ieņemt tā arī neizdodas. Pēc Livonijas kara Valmiera nonāk Polijas pakļautībā, bet 1622. gadā to iekaro zviedri, bet mazliet vēlāk Valmierai nākas piedzīvot briesmīgu mēra epidēmiju, ugunsgrēkus un zemnieku sacelšanos.

1944. gadā pilsēta tika pilnībā iznīcināta. Valmieras atjaunošana tika uzsākta 1960. gados. No vecajām ēkām šeit saglabājās tikai Rodoņežas Sergija pareizticīgo baznīca un luterāņu – Svētā Sīmaņa baznīca.

Valmiera un Valmieras rajons piedāvā plaša ekoloģiskā tūrisma un aktīvās atpūtas iespējas. Netālu no Valmieras atrodas BMX trase, kura tiek uzskatīta ne tikai par labāko trasi Latvijā un visā Baltijā, bet arī par labāko trasi visā Eiropā. Sportisti no Valmieras regulāri ieņem godalgotas vietas čempionātos. Tūristi, labprāt, apmeklē šo trasi, lai izbaudītu braucienus ar BMX, bet slaloma trasē – slēpošanas priekus. Šī trase ir arī viena no visvecākajām Latvijas moto sporta trasēm. Šeit, katru gadu tiek organizētas sacensības par Gaujas kausu.

Valmierā var sākt laivošanu pa gleznainākajām Latvijas upēm Gauju, Svētupi un Rātsupīti. Burtnieku ezers piedāvā lielisku iespēju ūdens pastaigām.

Ja esat ieplānojis doties uz Valmieru, tad obligāti apskatieties Valmieras ievērojamākās vietas, piemēram, Valmieras pilsdrupas, kura tika celta XIII. gadsimtā. Netālu no pilsdrupām aug “Deviņu zaru” ozols. Leģenda vēsta, ja tam pieskarsies, tad vari sevī uzņemt debesu spēku, kurš sniedz enerģiju un atgriež jaunību.

Valmieras centrā, pāri Gaujai ir tilts. Viena tilta pusē atrodas viduslaiku bastions, kuru sauc par “Stārķu ligzdu”.

Tiem, kuri vēlas uzzināt kaut ko vairāk par Valmieru un Valmieras novadu iesakām apmeklēt Novadpētniecības muzeju, kurš ir dibināts 1959. gadā. Muzeja kolekcijā ietilpst vairāk nekā 56000 eksponātu. Šeit jūs varēsiet aplūkot vietējā mākslinieka R. Vītola gleznas.

Valmieras novadpētniecības muzejs atrodas netālu no Valterkalniņa. 1928. gadā šeit tika atklāts minerālūdens avots, kurš kļuva populārs visā Latvijā un jau pēc diviem gadiem ieguva zelta medaļu izstādē Beļģijā.

Katru gadu vasarā, Valmierā notiek rok – mūzikas festivāls, bet oktobrī – Simjūdu tirgus. Ja esat Valmierā, pacentieties apmeklēt Valmieras drāmas teātri, kurš jums atgādinās par seno laiku atmosfēru un neizsīkstošo mīlestību pret teātri.

Valmiera – lieliska pilsēta gan aktīvai atpūtai, gan ekskursijai, pa pilsētas ievērojamākajām vietām. Viesnīcas un viesu nami ar prieku uzņems tūristus un pilsētas ciemiņus.

Vidzemes Olimpiskais centrs

Vidzemes Olimpiskais centrs

Vienā no skaistākajām Vidzemes pilētām, Valmierā, tika uzbūvēts un 2005. gadā atklāts Vidzemes Olimpiskais centrs. Tā ir grandioza celtne, kurā ietilpst ledus halle, universāla sporta zāle, trenažieru zāle, aerobikas nodarbību zāle, konferenču zāle, sporta preču veikals un kafejnīca. Zāles ir aprīkotas ar augstas klases inventāru. Vidzemes Olimpiskais centrs nodrošina sporta attīstību gan Valmierā, gan Vidzemē.

Ja jums patīk atpūsties aktīvi, tad Vidzemes Olimpiskais centrs ir vislabākā vieta, kur jūs varat to izdarīt. Te notiek dažādas sporta aktivitātes gan pieaugušajiem, gan bērniem. Vienalga, kādu sporta veidu jūs esat nolēmis izmēģināt, no šeit pieejamajiem, tas jūsu atpūtu padarīs izdevušos!

Labi trenēšanās apstākļi šeit tiek piedāvāti ne tikai individuālajiem sportistiem, bet arī profesionālajiem sportistiem un sporta komandām.

Vidzemes Olimpiskā Kompleksa universālā zāle

Universālā sporta zāle ir paredzēta gan basketbolam, gan volejbolam, gan florbolam, gan citiem sporta veidiem. Tajā tiek rīkoti ne tikai sporta pasākumi, bet arī dažādas kultūras – izklaides programmas. Zāli, ar speciālu sienu palīdzību, var sadalīt trijās daļās, tas ļauj zālē vienlaicīgi trenēties vairākos sporta veidos. Sporta zāle ir paredzēta augsta līmeņa sporta sacensību rīkošanai. Tā ir spējīga uzņemt Pasaules un Eiropas čempionātus basketbolā, florbolā, tenisā un citos sporta veidos. Tribīnes zāles ir paredzētas 1500 vietām.

Vidzemes Olimpiskā kompleksa ledus halle

Ledus arēna ir vienīgā, slēgtā tipa slidotava Ziemeļvidzemē. Šeit notiek sacensības un treniņi hokejā un daiļslidošanā. Valmieras un tuvāko apkaimju iedzīvotāji, kā arī pilsētas ciemiņi, kuriem patīk slidot un baudīt šo sporta veidu, aktīvi apmeklē ledus halli, publisko slidošanu laikā. Hokeja komanda “Dinamo Rīga” rīko šeit savas vasaras treniņu nometnes.
Vidzemes Olimpiskā Centra futbola stadions.

Olimpiskā centra teritorijā atrodas futbola laukums ar mākslīgo pārklājumu. Šajā laukumā savus treniņus un mačus rīko futbola komanda “Valmiera”. Stadiona laukumā notiek ne tikai Latvijas čempionāta spēles, bet arī dažādi futbola cienītāju turnīri. No treniņa brīvajos laikos, futbola laukums ir pieejams arī pilsētas iedzīvotājiem.

Futbola stadions ir aprīkots ar mākslīgo apgaismojumu un tas ļauj vadīt treniņus un sacensības arī tumšajā diennakts laikā.

Jāņa Daliņa stadions

Slavenā sportista, kurš 1932. gadā 50 km gājienā vinnēja sudraba medaļu, Jāna Daliņa vārdā, ir nosaukts stadions. Šis stadions ir valsts nozīmes sporta bāze. Te notiek starptautiskās sacensības vieglatlētikā, kā arī notiek dažādi turnīri individuālos un komandu sporta veidos. Stadions ir pieejams katram iedzīvotājam, kurš vēlas nodarboties ar sportu, ne par velti tas ir viena no Valmieras iedzīvotāju, kuriem patīk aktīvs dzīves veids, iemīļotākajām vietām.

Viesnīca “Naktsmājas”

Viesnīca “Naktsmājas” ir sertificēta trīs zvaigžņu viesnīca, kura vienlaicīgi ir spējīga uzņemt 119 ciemiņus un izvietot viņus 40 ērtos numuros. Viesnīcas apmeklētājiem ir iespēja lietot bezmaksas internetu un bezmaksas autostāvvietu. Viesnīcā ir iespēja uzturēties kopā ar mājdzīvniekiem.