Ievērojamākās vietas Valmierā

Ievērojamākās vietas Valmierā

Valmiera ir viena no ievērojamākajām, Valmieras rajona pilsētām. Pilsētā dzīvo aptuveni 28 tūkstoši cilvēku. Attālums no Valmieras līdz galvaspilsētai Rīgai ir aptuveni simts kilometru. Pilsētas nosaukums Valmiera nozīmē “vieta, kur valda klusums”.

Pirmo reizi Valmieras vārds tiek minēts XIII. gadsimta hronikās. Bet arheoloģiskie izrakumu rezultāti liecina, ka šeit dzīvoja cilvēki jau no pašas mūsu ēras sākuma. Šis rajons piederēja Tālavai, kurā saimniekoja latgaļi.

Kopš 1283. gada Valmiera kļūst par pilsētu. Šajā laikā Villekins fon Endorps sāk pirmo akmens pils celtniecību. Akmeņi tika vākti arī no pagānu dievnamu kulta vietām. Vēl līdz šodienai eksistē leģenda, ka pils celtniecībai tika izmantoti Beverīnas – vietējo mežu glabātājas, akmeņi. Beverīna valdīja pār šo rajonu un viņas pilsēta atradās tieši tajā vietā, kur tagad atrodas Valmiera.

XIV. gadsimtā Valmiera kļūst par Hanzas savienības locekli. Pilsētas novietojums ir ļoti veiksmīgs, jo tas atrodas tieši tirdzniecības ceļā uz Krieviju un tālāk uz Austrumiem. Valmiera, tajā laikā kļūst par svarīgu tirdzniecības centru. Pilsēta, šajā laikā ir vistipiskākā viduslaiku apmetne, kura ir apjozta ar akmens sienu.

1560. gadā cara Ivana Bargā armija ielenc Valmieru, laupa un iznīcina apmetni, bet pašu pilsētu ieņemt tā arī neizdodas. Pēc Livonijas kara Valmiera nonāk Polijas pakļautībā, bet 1622. gadā to iekaro zviedri, bet mazliet vēlāk Valmierai nākas piedzīvot briesmīgu mēra epidēmiju, ugunsgrēkus un zemnieku sacelšanos.

1944. gadā pilsēta tika pilnībā iznīcināta. Valmieras atjaunošana tika uzsākta 1960. gados. No vecajām ēkām šeit saglabājās tikai Rodoņežas Sergija pareizticīgo baznīca un luterāņu – Svētā Sīmaņa baznīca.

Valmiera un Valmieras rajons piedāvā plaša ekoloģiskā tūrisma un aktīvās atpūtas iespējas. Netālu no Valmieras atrodas BMX trase, kura tiek uzskatīta ne tikai par labāko trasi Latvijā un visā Baltijā, bet arī par labāko trasi visā Eiropā. Sportisti no Valmieras regulāri ieņem godalgotas vietas čempionātos. Tūristi, labprāt, apmeklē šo trasi, lai izbaudītu braucienus ar BMX, bet slaloma trasē – slēpošanas priekus. Šī trase ir arī viena no visvecākajām Latvijas moto sporta trasēm. Šeit, katru gadu tiek organizētas sacensības par Gaujas kausu.

Valmierā var sākt laivošanu pa gleznainākajām Latvijas upēm Gauju, Svētupi un Rātsupīti. Burtnieku ezers piedāvā lielisku iespēju ūdens pastaigām.

Ja esat ieplānojis doties uz Valmieru, tad obligāti apskatieties Valmieras ievērojamākās vietas, piemēram, Valmieras pilsdrupas, kura tika celta XIII. gadsimtā. Netālu no pilsdrupām aug “Deviņu zaru” ozols. Leģenda vēsta, ja tam pieskarsies, tad vari sevī uzņemt debesu spēku, kurš sniedz enerģiju un atgriež jaunību.

Valmieras centrā, pāri Gaujai ir tilts. Viena tilta pusē atrodas viduslaiku bastions, kuru sauc par “Stārķu ligzdu”.

Tiem, kuri vēlas uzzināt kaut ko vairāk par Valmieru un Valmieras novadu iesakām apmeklēt Novadpētniecības muzeju, kurš ir dibināts 1959. gadā. Muzeja kolekcijā ietilpst vairāk nekā 56000 eksponātu. Šeit jūs varēsiet aplūkot vietējā mākslinieka R. Vītola gleznas.

Valmieras novadpētniecības muzejs atrodas netālu no Valterkalniņa. 1928. gadā šeit tika atklāts minerālūdens avots, kurš kļuva populārs visā Latvijā un jau pēc diviem gadiem ieguva zelta medaļu izstādē Beļģijā.

Katru gadu vasarā, Valmierā notiek rok – mūzikas festivāls, bet oktobrī – Simjūdu tirgus. Ja esat Valmierā, pacentieties apmeklēt Valmieras drāmas teātri, kurš jums atgādinās par seno laiku atmosfēru un neizsīkstošo mīlestību pret teātri.

Valmiera – lieliska pilsēta gan aktīvai atpūtai, gan ekskursijai, pa pilsētas ievērojamākajām vietām. Viesnīcas un viesu nami ar prieku uzņems tūristus un pilsētas ciemiņus.